ירדן כרם – התמקדות, הקומי, Somatic Experiencing

התמקדות: מהפכה של תשומת לב – מוצר חדש שנקרא "תשומת לב"

מהפכה של תשומת לב – מוצר חדש שנקרא "תשומת לב"

נראה שלא ניתן להתווכח עם המילים הבומבסטיות שנשא יוג'ין ג'נדלין, מפתח גישת ההתמקדות, בתחילת הדברים שנשא מול קהילת ההתמקדות בשנת 2006:

I want to say that we are in the middle or the beginning stages of a really gigantic development of human beings.

אני מניחה שעל כך כולם מסכימים – המהפכה שאנו עדים לה, הינה מעל ומעבר לכל מה שניתן היה לדמיין.

כל תיאורטיקן מצביע על המהפכה (אותה אנו חיים) מכיוון אחר. ג'נדלין עושה זאת מהזוית של ההתמקדות, ואומר: המהפכה הינה מהפכה של תשומת לב אנושית. זו מהפכה של Human attention. המודעות האנושית הינה אחד המוצרים של המהפכה. היא לא רק הבסיס של המהפכה, אלא היא גם המוצר. זה מה שאנשים מחפשים, רוצים וצורכים.

ג'נדלין מזמין אותנו להיות ערים לכך שאנחנו מייצרים וצורכים מוצר חדש לגמרי, מוצר שלא היה קודם – מודעות, תשומת לב, ערנות ואף תחכום של משחק אינטלקטואלי עם רעיונות ומושגים שלא היו אצל מרבית האנושות קודם.

גישת ההתמקדות, ה Focusing הוא אחד מהמוצרים החדשים שישנם על המדף.

המוצר הזה מלמד אותנו לחשוב כל נושא ונושא fresh. בצורה טריה, רעננה, אחרת. זו גישה שמביאה את האדם לתהליך של מודעות לתהליך ההקשבה, הלמידה והמודעות עצמו.

ג'נדלין מפתיע כאשר הוא מציע לנו לא להסתפק במוצר הזה בלבד, ואומר – אתה צריך 5 מוצרים מוצרים לצד ההתמקדות. לא אחד, לא שנים, לא שלושה – חמישה.

בפוסט הקודם כתבתי כי אני מודעת לכוחה העצום של ההתמקדות. לדעתי לא צריך הרבה יותר, מעבר לאנושיות  והגיון בריא.

ברם, מתוך כבוד גדול לבקשתו של ג'נדלין שנחבר את ההתמקדות לגישות נוספות, ומתוך הערכה עצומה, עניין וסקרנות בידע העמוק והעצום שקיים במחוזות אחרים, בניתי את קורס ההסמכה באופן בו מעמיקים מאד בהתמקדות, לצד למידה עמוקה של נושאים נוספים:

  • עבודה עם מצבי טראומה
  • עבודה מתוך הבנה של דפוסי היקשרות ואופן העבודה לשינוי דפוס שאינו מיטיב
  • עבודה עם הילד הפנימי ברוח גישת הקומי
  • שימת לב מיוחדת לעולם הרגשי
  • הפסיכולוג דני שראל ילמד מודולה העוסקת בנקודות ההשקה בין התמקדות לפסיכותרפיה

אלו הן חמש דרכים נוספות, גישות אחרות, נקודות מבט מעניינות שמשתלבות כל כך נהדר עם ההתמקדות, והופכות את הלומד לאיש מקצוע מעולה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן