ירדן כרם – התמקדות, הקומי, Somatic Experiencing

הקומי

פירוש המילה הקומי, בשפה ההופית הינו: how do we stand.

מה הם היחסים שלנו עם כל מימדי היקום, הבריאה. מה קורה בארגון הפנימי שלנו. כיצד החוויה הפנימית בנויה ומאורגנת. מה קורה בכל רובד.

הקומי מבוסס על 2 הנחות יסוד:

באדם יש חלק נבון, יצירתי ואוהב.

היתה לנו חוויה מציאותית שפגעה בנו באיזשהי צורה. למדנו שהעולם לא בטוח. חוויה מציאותית יוצרת הנחת יסוד. זה קול לא מודע שאומר משהו על העולם.

הנחת יסוד יוצרת חוויה פנימית בכל המימדים. היא יוצרת התנהגות, שמביאה לחוויה מציאותית שמאשרת את הנחת היסוד ממנה יצאנו, כלומר זה מעגל שיוצר את עצמו: חוויה מציאותית בעבר מביאה להנחת יסוד שמביאה לחוויה פנימית שמביאה להתנהגות וכל זה יוצר חוויה מציאותית שמאשרת את הנחת היסוד שמביאה לחוויה פנימית שיוצרת התנהגות וחוזר חלילה.

בהקומי חוקרים את ההתנהגות ברגע על מנת לעבור לחוויה הפנימית וממנה ללכת להנחות היסוד.

ההקומי רוצה, דרך ההקשבה ל felt sense, ללכת אל חומרי הליבה, אל החוויות הראשוניות על מנת להבין מה חסר שם – מה היא החוויה החסרה של מטופל.

ההקומי מנסה לחזור אל חוויות הילדות על מנת לתקן אותן. 

בסשן הקומי יש נסיון לתת למטופל חוויה שונה ממה שהיתה לו בעבר – ניתן לקרוא לזה בשם חוויה מתקנת. ניתן לעשות זאת על ידי אמירה חיובית ובדיקה של ההתארגנות של הגוף עם האימרה החדשה הזו.

בסשן הקומי יש מקום לבדיקה עמוקה של נושא ההתקשרות, מערכת היחסים הנוצרת בין המטפל למטופל, מתוך ההנחה כי הקשר, השהיה ביחד במקומות כואבים מביאה לריפוי. 

 

דילוג לתוכן